Reguliari kamino priežiūra yra būtina ne tik siekiant užtikrinti krosnies ar židinio efektyvumą, bet ir užkirsti kelią rimtoms saugumo problemoms. Dūmai, degimo metu išskiriamos suodžių ir kitos kenksmingos dalelės laikui bėgant kaupiasi kamine, o tai gali sumažinti trauką ir net sukelti pavojingus kamino gaisrus. Galiausiai, netinkamai prižiūrimas kaminas gali padidinti oro taršą ir lemti didesnį kenksmingų medžiagų išmetimą į atmosferą, todėl reguliariai valyti kaminą yra svarbu tiek jūsų saugumui, tiek aplinkosaugos požiūriu.
Kaminuose susikaupė suodžiai, ypač nuo deginamų malkų ar kitų kietų kurų, yra viena pagrindinių kamino gaisrų priežasčių. Kai suodžių sluoksnis pasiekia 3 mm. storį – jis jau gali užsidegti ir sukelti kaminų gaisrus. Akivaizdu, kad kamino valymas – geriausia prevencija ir tuo pačiu – problemos sprendimo būdas.
Apie kamino galimybes ir funkcionalumą
Kaminas – tai neatsiejama namų šildymo sistemos dalis, kuri užtikrina, kad dūmai ir kitos degimo metu išsiskiriančios dujos būtų efektyviai pašalintos iš namų. Visgi, daugelis namų savininkų pamiršta, kad kaminas, kaip ir bet kuri kita šildymo sistemos dalis – reikalauja nuolatinės priežiūros. Kaminas per laiką užsiteršia suodžiais, pelenais ir kitomis degimo liekanomis, kurios gali sukelti rimtų problemų, tad reguliari kamino priežiūra ir valymas yra būtini ne tik siekiant išlaikyti namų šildymo sistemos efektyvumą, bet ir apsaugoti nuo pavojų, tokių kaip kamino gaisrai ir anglies monoksido nuotėkis.
Kamino užterštumo pavojai
Pirma ir bene svarbiausia priežastis, kodėl reikia reguliariai valyti kaminą, yra pavojus, kurį kelia suodžiai ir degimo liekanos. Kiekvieną kartą, kai kuras deginamas katile – dūmai ir šiluma pakyla aukštyn per kaminą, tačiau kartu su jais išsiskiria suodžiai, pelenai ir kiti degimo produktai. Štai suodžiai yra degios dalelės, kurios kaupiasi ant kamino sienelių. Jei jų susikaupia per daug – jie gali užsidegti ir sukelti kamino gaisrą. Tokie gaisrai gali plisti į kitus namo statinius ir tapti didžiuliu pavojumi gyvybei bei turtui. Kamino gaisrai paprastai kyla, kai per ilgai atidėliojama kamino valymo procedūra arba deginama netinkama kuro rūšis.
Taip pat užsikimšęs kaminas gali trukdyti dūmams tinkamai išeiti iš namų. Dūmai, pilni kenksmingų dujų, gali pradėti kauptis namų viduje taip sukeldami pavojingą anglies monoksido (CO) nuotėkį. Tai yra bespalvės, bekvapės ir labai pavojingos dujos, kurios gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų (įskaitant apsinuodijimą, net mirtį). Atminkite, kad anglies monoksido nuotėkis yra vienas iš svarbiausių signalų, kad kaminas yra užsikimšęs ir reikalauja skubaus valymo.
Kai kaminas užsikimšęs – sumažėja trauka, o tai reiškia, kad dūmai negali laisvai išeiti iš kamino. Dėl to jie gali grįžti į patalpas, ypač per židinius ar krosnis. Tai ne tik gali pabloginti namų kvapą ir sukelti nepatogumų, bet ir padidinti sveikatos riziką, nes dūmai gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti alergines reakcijas ar kitas problemas.
Kaip kaminas užsiteršia?
Kamino užsiteršimo priežasčių yra daug. Pavyzdžiui, jei deginate drėgną medieną ar kitą prastos kokybės kurą – tai sukelia didesnį suodžių kaupimąsi. Šlapia mediena išskiria daugiau dūmų ir mažiau šilumos, todėl didelė dalis degimo produktų kondensuojasi ir kaupiasi kamine. Tas pats galioja ir deginant plastiką, gumą, dažytas medžiagas ar kitas degias, tačiau toksiškas medžiagas.
Įtaka daro ir neoptimali krosnies ar židinio eksploatacija – kai nėra pakankamai oro degimui, taip pat lemia nešvarius dūmus ir suodžių kaupimąsi. Jei nepakankamai reguliuojama oro cirkuliacija – degimas tampa neefektyvus, susidaro daugiau dūmų ir suodžių, kurie nusėda ant kamino sienelių. Galiausiai, net jei naudojate aukštos kokybės kurą ir teisingai valdote degimo procesą – suodžiai ir kiti degimo produktai vis tiek kaupiasi su laiku, todėl reguliari priežiūra yra būtina, kad būtų išvengta pernelyg didelio kaupimosi ir su tuo susijusių problemų.
Kamino valymo privalumai – akivaizdūs
Valant kaminą sumažėja kamino gaisrų ir anglies monoksido nuotėkio rizika. Saugi šildymo sistema yra esminė namų saugumui, o gerai prižiūrimas kaminas yra pagrindinis šios sistemos komponentas. Pirmiausia, užsikimšęs kaminas trukdo optimaliam oro srautui, todėl židinys ar krosnis gali veikti neefektyviai. Valydami kaminą užtikrinate, kad šildymo sistema veiks efektyviau, naudos mažiau kuro ir išskirs daugiau šilumos. Juolab, kai kaminas yra reguliariai valomas ir prižiūrimas – sumažėja rizika, kad jis sugrius ar bus sugadintas dėl per didelio suodžių kaupimosi ar kitų veiksnių. Tai reiškia, kad jūsų šildymo sistema tarnaus ilgiau ir reikalaus mažiau remonto darbų.
Švaresnis kaminas leidžia degti kurui efektyviau ir išskirti mažiau kenksmingų dalelių bei dūmų į atmosferą, o tai yra svarbus žingsnis siekiant mažinti oro taršą, taip pat prisidėti prie kovos su klimato kaita ir sveikesnės gyvenamosios aplinkos užtikrinimo.
Kaip dažnai reikia valyti kaminą?
Kamino valymo dažnumas priklauso nuo kelių veiksnių. Jei šildymo sistema naudojama dažnai – kaminą reikėtų valyti bent kartą per metus, o jei krosnį naudojate itin intensyviai, pavyzdžiui, šildydami namus mediena visą žiemą – verta svarstyti apie du kartus per metus atliekamą valymą. Jei naudojate drėgną ar neapdorotą medieną –kaminas užsiterš daug greičiau, todėl valymą reikėtų atlikti dažniau. Atminkite, kad senesni kaminai gali kaupti suodžius greičiau dėl susidėvėjusių ar nelygių vidinių paviršių, todėl jiems reikalinga dažnesnė priežiūra.
Kamino valymo būdai
Jei turite reikiamą įrangą ir patirties – galite kaminą valyti patys, tam reikalingi specialūs šepečiai ir valymo priemonės, tačiau svarbu laikytis saugumo taisyklių. Dažniausiai rekomenduojama kviesti profesionalius kaminkrėčius, kurie turi reikiamą įrangą ir patirtį. Jie gali ne tik efektyviai išvalyti kaminą, bet ir patikrinti jo būklę bei aptikti galimas problemas.
24-4b