Į „Būdo žemaičių“ redakciją kreipėsi vienos Mažeikių garažų savininkų bendrijos pirmininkas, prašydamas padėti išsiaiškinti, kodėl bendrijai reikia mokėti už atliekų išvežimą, nors ši paslauga jai neteikiama: nėra konteinerių, todėl šiukšlės nevežamos.
Moka už nieką
Garažų savininkų bendrijos pirmininkas tikino, jog jų teritorijoje nėra nė vieno konteinerio atliekoms, todėl nėra ką išvežti, tačiau mokėti reikalaujama. Tai vyksta ne pirmus metus, o atsisakyti mokesčio neįmanoma, nes nesumokėjus grasinama perduoti skolos išieškojimui ir pan.
„Nesuprantame, už ką reikia mokėti, – kalbėjo pirmininkas. – Bendrijos nariams per metus bendrai atsieina beveik 200 eurų, o kiekvienam atskirai mokant reikia atiduoti beveik 6 eurus. Nors mokestis nebūtų didelis, tačiau apmaudu, kai privalu mokėti už nieką.“
Mokestis privalomas
Kaip informavo Mažeikių rajono savivaldybės Vietinio ūkio skyriaus vyr. specialistas Virginijus Raudonius, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas ne kartą yra pasisakęs, kad vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nepriklauso nuo paslaugų teikimo: „Ši rinkliava nėra mokėjimas už komunalines paslaugas. Asmuo, norėdamas įgyti atitinkamą teisę, o ne paslaugas, privalo sumokėti atitinkamą vietinę rinkliavą.“
TRATC direktorius Rimantas Adomaitis taip pat tikino, jog mokestis imamas teisėtai: „Mokėti turi pagal aplinkos ministro įsakymą ir savivaldybių atliekų tvarkymo nuostatus. Garažas, kaip ir butas, sodas, yra nekilnojamojo turto vienetas, todėl apmokestinamas. Nuosavų namų gyventojai už šiukšlių išvežimą moka brangiau, negu gyvenantys butuose, nes jų kiemuose yra ir garažas, ir kiti pastatai, ir sodas, todėl šiukšlių susidaro daugiau. Butuose gyvenantys moka mažiau, todėl jie privalo atskirai mokėti už garažą ar sodą. Juk negali vieni mokėti brangiau, kiti pigiau, nors turi tokį patį nekilnojamąjį turtą. Pasikeitus rinkliavos apskaičiavimo metodikai, taip pat reikės mokėti pastoviąją rinkliavos dalį, kuri nepriklauso nuo šiukšlių kiekio.“
Atstovauja įgaliotas asmuo
V. Raudonius pakomentavo Atliekų tvarkuymo įstatymą, kuriame nurodoma, kas gali atstovauti atliekų turėtojams organizuojant komunalinių atliekų tvarkymą, sudarant atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį arba mokant savivaldybės nustatytą rinkliavą.
Pasak jo, atstovauja nekilnojamojo turto objekto savininkas arba jo atstovas pagal įstatymą, arba nekilnojamojo turto objekto savininko įgaliotas asmuo, arba daugiabučio namo savininkų bendrija, individualių gyvenamųjų namų savininkų bendrija, garažų savininkų bendrija, sodininkų bendrija ar kita bendrija, arba bendrojo naudojimo objektų administratorius, arba asmenys, sudarę jungtinės veiklos sutartis bendrosios dalinės nuosavybės teisei įgyvendinti.
„Nekilnojamojo turto objektų, kurių rūšių sąrašą nustato Aplinkos ministerija, savininkas arba įgalioti asmenys privalo mokėti nustatytą rinkliavą, – teigė vyr. specialistas. – Aplinkos ministro patvirtintame „Nekilnojamojo turto objektų, kurių savininkas arba įgalioti asmenys privalo mokėti nustatytą rinkliavą arba sudaryti komunalinių atliekų tvarkymo paslaugos teikimo sutartį rūšių sąraše“ įtraukti ir garažų paskirties objektai.“
Pasak R. Adomaičio, problema, kam garažų bendrijose siųsti pranešimus apie mokėjimą, kadangi, pasak jo, ne visi savininkai yra įsiteisinę garažus, o šiukšlina ir jie, todėl turėtų būti siunčiama sąskaita bendrijos pirmininkui ir jis turėtų surinkti mokesčius.
Turi prižiūrėti
TRATC direktorius tikino, jog garažų aptarnavimas pats brangiausias, kadangi iš ten nuolat tenka išvežti atliekas, kadangi jų itin greit prisipildo: „Turėjo kai kurios garažų savininkų bendrijos konteinerius, tačiau atsisakė, kadangi šiukšles į juos kraudavo, kas norėdavo. Teko išvežti ir padangas utilizuoti, ir kitą šlamštą, kuris į konteinerius neturėtų būti kraunamas.“
V. Raudonius teigė, jog garažų savininkų bendrijos gali sudaryti sutartis ir pasiimti konteinerius ne tik komunalinėms atliekoms, bet ir rūšiavimo, tačiau, pasak specialisto, konteineriai turi stovėti bendrijos teritorijoje ir visiems reikės atsakyti už jų turinį: „Jei konteineryje atsiras gamtą teršiančios atliekos, pavyzdžiui, tepalai, automobilių detalės ir kiti daiktai, kurie turi būti pristatomi į stambiagabaričių atliekų aikštelę ar Dargių sąvartyną, tada garažų savininkai gali būti baudžiami už gatos teršimą, o baudos tikrai nemažos.“.