Vaikų ligoninėje, VUL Santariškių klinikų filiale vykusiame projekto „Dizainas viešajame sektoriuje“ pristatyme buvo pateikti projektinių idėjų pasiūlymai bei suformuluotos gairės tolesniam veiklos etapui.
Projektu, kuriam vykdyti buvo pasirinkta Vaikų ligoninė, siekiama atkreipti dėmesį į tinkamos ženklinimo sistemos trūkumą sveikatos apsaugos įstaigose. Pristatymo renginyje Lietuvos grafinio dizaino asociacijos pakviesti profesionalai pateikė skirtingus vizualios komunikacijos ir ženklinimo koncepcinius pasiūlymus.
Žemas dizaino meninės vertės suvokimas ir nepakankamas viešojo sektoriaus finansavimas nulemia esamą situaciją Lietuvoje – dizainas ligoninėse traktuojamas kaip gamybinės veiklos produktas, neįvertinant meninės ir funkcinės vertės suteikiamos kokybės ir efektyvumo. Užsienyje apie vizualinės komunikacijos svarbą viešajame sektoriuje kalbama valstybiniu lygiu, rengiamos rekomendacijos, gairės bei steigiami specializuoti centrai. Remiantis sukaupta patirtimi aiškiai įvardijama geros ženklinimo sistemos sukuriama pridėtinė vertė.
Tiksliai pateikta informacija, gera ženklinimo sistema ir tvarkinga asmens sveikatos priežiūros įstaigos aplinka pacientus veikia raminamai. Aiškus aplinkos suvokimas padeda pacientui jausti situacijos kontrolę ir pasitikėjimą savimi, o tai mažina patiriamą stresą, baimę, nerimą ir kitus sveikti trukdančius jausmus. Esant prastai ženklinimo sistemai, ligoninės personalas atitraukiamas nuo savo tiesioginių pareigų, taip krinta aptarnavimo efektyvumas ir ligoninė patiria finansinių nuostolių. Pasiklydę pacientai nespėja ateiti į kabinetus jiems paskirtu laiku, paslaugos vėluoja, trikdoma sklandi įstaigos veikla. Disorientacijos sukeltas stresas išprovokuoja galvos skausmus, aukštą kraujo spaudimą, sukelia nuovargį ir papildomą fizinį krūvį, bejėgiškumo jausmą.
Pasak Vaikų ligoninės direktoriaus pavaduotojos vaikų ligų gydytojos dr. Sigitos Burokienės, pasaulyje į vaikų ligonines kreipiamas ypatingas dėmesys, interjero, dizaino požiūriu jos neįtikėtinai meniškos, funkcionalios, turinčios edukacinį aspektą, su aiškia nuorodų sistema, – taip parodomas draugiškas ligoninės požiūris į sergančius vaikus ir jų šeimos narius.
„Matydami tokius profesionalius dizainerių pasiūlymus, galime pasakyti tik viena – kad ir mūsų ligoninei to labai reikia. Gaila, tačiau šiandien Vaikų ligoninė, net ir būdama didžiausia vaikus gydanti įstaiga Lietuvoje, apie tai gali tik pasvajoti. Džiaugiamės šio projekto organizatorių iniciatyva bendromis jėgomis, siekiant tarpinsititucinio bendradarbiavimo ir sutelkiant viešojo ir privataus sektoriaus lėšas įgyvendinti unikalų projektą“, – po pristatymo akcentavo dr. Sigita Burokienė.
Projekto organizatorius – Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija numato šiemet sutelkti finansavimą ir toliau plėtoti dizainerių idėjas, bei galutinai parengti ženklinimo sistemos projektą Vaikų ligoninei Vilniuje. Pasak projekto vadovės, asociacijos direktorės Romos Survilienės, šis projektas inicijuotas siekiant pademonstruoti dizaino potencialą ir kūrybos sektoriaus profesionalų sukuriamą vertę sveikatos priežiūros įstaigoje.
Projekto partneriai – Lietuvos grafinio dizaino asociacija ir VšĮ Vaikų ligoninė, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialas. Renginyje diskutavo LR sveikatos apsaugos bei LR kultūros ministerijų atstovai, Lietuvos grafinio dizaino asociacijos nariai ir Vaikų ligoninės administracija.
VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo informacija