Artimiausiame Mažeikių rajono savivaldybės tarybos posėdyje bus svarstomas sprendimo projektas „Dėl Mažeikių rajono savivaldybės priemonių plano „Dėl naujų investicijų pritraukimo ir verslo skatinimo Mažeikiuose“ patvirtinimo“. Šis priemonių planas dabar svarstomas komitetuose ir jų nariams kelia nemažai klausimų, ar numatomos priemonės tikslingos, kaip jos bus įgyvendinamos ir pan.
Pristatė planą
Pastarosiomis dienomis vykusiuose Sveikatos priežiūros ir socialinių reikalų bei Kaimo reikalų ir gamtos apsaugos komitetų posėdžiuose sprendimo projektą ir priemonių planą pristatė Ekonomikos skyriaus vedėjas
Romualdas Sakalauskas, pasak kurio, mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė, kuriai buvo patikėta numatyti priemones, skatinančias investicijų pritraukimą į mūsų rajoną: „Planas buvo sudarytas šiek tiek anksčiau, o praėjusiame Tarybos posėdyje numatytos lėšos jo įgyvendinimui. Dabar prašoma patvirtinti planą, kuriame numatytos priemonės ekonominiam skatinimui įmonėms, investuosiančioms į Mažeikių rajoną ir kuriančioms darbo vietas, darbas su darbdaviais, rajono reklama, rajono konkurencingumo stiprinimas ir pranašumas lyginant su aplinkiniais rajonais. Tikimės, kad planas padės pritraukti investuotojus, kurie ieško galimybės investuoti į kažkokį pramonės verslą ar gamybą, taip pat siekiame padidinti konkurencingumą, jeigu norės investuoti užsienio investuotojai, statyti kokią gamyklą ar kažką panašaus, kad mes atrodytume gražiau negu aplinkiniai rajonai.“
Turės kreiptis pačios
Mažeikių rajono mero pavaduotoja Irena Macijauskienė domėjosi, kad jau šiemet numatoma pradėti įgyvendinti penkis projektus, kurie padės sukurti 30–60 naujų darbo vietų, ar tai realu, nes jau kovas eina į pabaigą.
Pasak R. Sakalausko, nėra numatytos konkrečios įmonės, tačiau darbdaviai, kurie investuos į naujų darbo vietų kūrimą, gali gauti mokesčių kompensaciją, pvz., nekilnojamojo turto ir pan.: „Savivaldybė tarsi už tuos metus negautų naudos iš nekilnojamojo turto mokesčio, bet neturėtų ir nuostolio, nes tie pinigai sugrįžtų iš darbuotojų sumokėto pajamų mokesčio. Ar galima pradėti įgyvendinti tiek projektų ir sukurti 30–60 darbo vietų, patikrinta statistiškai, kiek savivaldybėje per metus atsiranda naujų darbo vietų ir kiek realiai darbdaviai gali pretenduoti į šitą fondą, kad būtų kompensuoti sumokėti mokesčiai. Tai tik numatytos priemonės, o įmonės turės kreiptis pačios. Patvirtinta komisijos darbo tvarka, kokius pasiūlymus priims, kaip vertins, kokias sumas skirs. Jeigu nesikreips, tos lėšos liks vėlesniam laikotarpiui.“
Galės dalyvauti misijose
Komiteto narė Genoveita Gricienė teiravosi, ką reiškia priemonė „dalyvavimas misijose“., kokie keliai įtraukti į planą ir ar tikrai jų sutvarkymas didins konkurencingumą. Kitas jos klausimas – dalyvavimas misijose.
Skyriaus vedėjo teigimu, yra ne tik rajono, bet ir visos Lietuvos asocijuotų organizacijų misijos. Dažnai tos asociacijos, organizuodamos susitikimus, keliones į užsienį, į delegacijas kviečia ir rajonų atstovus. Pasak R. Sakalausko, šia priemone siūloma, kad į rajono verslininkus dominančius regionus galėtų vykti tiek verslo, tiek valdžios atstovai.
Būtina viešinti
Sprendimo projektą pristatantis skyriaus vedėjas akcentavo, jog plati sfera yra rajono viešinimas, pirmiausia filmo apie rajoną, tinklapio sukūrimas: „Kadangi mūsų tikslas – kad apie rajoną žinotų ne tik Lietuvos verslininkai, bet ir užsienio, tai reikia padaryti šitų filmų ir puslapių vertimus į anglų kalbą, o jie kainuoja, todėl lėšos numatytos vertimams, sklaidai ir pan.“
Komiteto pirmininkas Viktoras Bugnevičius, klausė, ar nebūtų galima verslininkams išdalinti arba kažkur padėti, kad galėtų pasklaidyti, leidinių apie Mažeikių rajoną. R. Sakalauskas informavo, jog tai numatyta, tik daroma per Mažeikių turizmo ir veslo ir turizmo informacijos centrą. Būtent jis yra sukaupęs didelę duomenų bazę, daug leidinių dalina nemokamai. Kiek leidinių jis galės išleisti, priklausys nuo turimų lėšų.
Pasak mero Antano Tenio, LRT demonstruos filmą apie Mažeikius, kuris bus ir lietuvių, ir anglų kalbomis: „Filmavo visus metus, prašėme, kad apimtų visas gyvenimo sritis, kiek tik įmanoma. Būtinai informuosime, kada jis bus rodomas.“
Sklypai bus paruošti
G. Gricienė nuogąstavo, kad verslininkai gali nenorėti investuoti į rajono ekonomiką, nes labai ilgai užtrunka sklypų formavimas, dokumentų tvarkymas, o kiekvienas nori pradėti dirbti kuo greičiau. R. Sakalauskas atsakė, jog numatyta plane ir skirtos lėšos, kad sklypai būtų formuojami ir patvirtinti iš anksto: „Teikiant verslui pasiūlymus, būtų nurodyta, kad yra toks sklypas su atitinkamomis sąlygomis. Vienas iš tokių žingsnių yra „pramonės parko“ steigimas. „Pramonės parkas“ nuo laisvos ekonominės zonos skiriasi tuo, kad laisvą ekonominę zoną reguliuoja valstybės įstatymai, „pramonės parkas yra vien tik Savivaldybės rankose ir Savivaldybė pati sprendžia, ką daryti ir kokias lengvatas teikti ir t. t. Mūsų tikslas – padaryti bent „pramonės parką“ su suformuotais sklypais, kad verslininkas galėtų pradėti dirbti kuo greičiau.“
Ar tai taps kūnu iki 2019 metų, vedėjo teigimu, priklausys nuo investuotų lėšų, nes visam planui buvo prašyta 55 tūkst. Eur, o skirta 37 tūkst. Eur, kai kurios pozicijos galbūt lauks savo eilės, todėl garantuoti, kad viskas įvyks per metus–dvejus, neimanoma, tačiau, R. Sakalausko nuomone, kryptis teisinga.
Mero teigimu, pagrindiniai plano akcentai – pasiruošti namų darbus, kad nuvykę į kitą rajoną ar šalį galėtų pasakyti, ką siūlo: „Būtina suformuoti sklypus, kad galėtume atvežti ir parodyti, kur galima statyti. Jeigu reikia padaryti poveikio tyrimą, tai užtrunka, tačiau turi būti atsakyta į visus klausimus. Dabar gyventojai nenori nieko naujo. Pyksta dėl statomo administracinio pastato ir degalinės, kurios statybai savininkai turi visus leidimus. „ORLEN Lietuva“ vadovų paprašėme atvykti į Tarybą ir pakalbėti apie savo planus įvairiose srityse. Greičiausiai jų sulauksime kitame Tarybos posėdyje, šiam nespės pasiruošti, nes vyksta kapitalinis remontas.“
Daug diskusijų
V. Bugnevičius iškėlė filosofinį klausimą, ar planas nėra siauresnis negu pats sprendimo pavadinimas. Į tai R. Sakalauskas atsakė, jog planas kaip esencija, viskas koncentruotai ištraukta iš tų minčių ir idėjų, kas buvo svarstyta. Pasak jo, buvo kalbėta ir apie „ORLEN Lietuva, ir apie tai, kuo mes patrauklūs, kokias pozicijas stiprinti, apie bendradarbiavimą su regioniniais verslo subjektais, įmonių vadovais.
Komiteto pirmininkas nuogąstavo, jog miesto įvaizdžiui nieko gero neduoda pastatai-vaiduokliai. Skyriaus vedėjo teigimu, buvo svarstyta ir priimtas sprendimas, kad galbūt neverta dubliuoti tai, kas jau yra kartą suplanuota ir daroma.
Taip pat darbo grupėje, pasak R. Sakalausko, diskutuota dėl miesto užterštumo, alternatyviojo šildymo šaltinių, kad Mažeikiai pralošia konkurencinėje kovoje būtent šioje srityje. Pasak skyriaus vedėjo, kaip alternatyva buvo svarstomas centralizuotas šilumos tiekimas, variantas apie suskystintų dujų terminalo kūrimą miesto ekonominėje zonoje.
Gajutė ABELKIENĖ