Praėjusią savaitę Mažeikių rajono profesionalūs fotografai ir mėgėjai dalyvavo fotoplenere ir keliaudami po rajoną fotografavo kultūrinį kraštovaizdį: piliakalnius, dvarų sodybas, maldos namus, senuosius miestus ir miestelius, kuriuose gausu kultūros paveldo objektų. Dalyviai fotografavo ne tik savo malonumui, bet tam, kad fotografijomis padėtų rajono gyventojams ir svečiams geriau pažinti Mažeikių kraštą, skleistų žinią apie jo kultūros vertybes.
Nepelnytai pamirštamas
Pasak plenerą organizavusios Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vyriausiosios specialistės paminklotvarkai Rūtos Končiutės-Mačiulienės, šis pleneras – pasiruošimo Europos paveldo dienoms, kurių tema šiemet – „Kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“, vienas iš renginių.
„Neatsitiktinis ir plenero pavadinimas – „Mažeikių rajono kultūrinis kraštovaizdis: nuo piliakalnių iki miesto bokštų“. Turtingas kultūros paveldo objektų Mažeikių rajonas dažnai nepelnytai pamirštamas įvairios turistinės literatūros leidėjų ir kelionių mėgėjų. Labai norisi šią spragą užpildyti, tačiau pirmiausia gerai pažinti savo kraštą turime mes patys, kad galėtume ir kitiems jį pristatyti, juo pasidžiaugti, didžiuotis ir, žinoma, saugoti, puoselėti, – pasakojo R. Končiutė-Mačiulienė. – Tam jau antrus metus rengiami mokymai, kaip vesti ekskursijas ir kūrybingai pristatyti savo krašto kultūros paveldą. Fotoplenero tikslas taip pat yra skleisti žinią apie Mažeikių krašto kultūros vertybes.“
Eksponuos dvaruose
Specialistės teigimu, į fotoplenerą pakviesti ir profesionalai fotografai, ir mėgėjai, kurie išvykos metu galėjo pabendrauti, pasisemti patirties iš puikiai šią sritį išmanančiųjų. Po fotoplenero jo dalyviai dar daugiau nei savaitę fotografuos krašto kultūros vertybes savarankiškai ir, išrinkę geriausias savo nuotraukas, atiduos jas komisijai, po kurios vertinimo bus surengta fotografijų paroda. Jos atidarymas vyks rugsėjo 15 d. Dautarų dvare, Europos paveldo dienoms skirtos konferencijos metu. Vėliau bus eksponuojama Renavo ir Pavirvytės dvaruose, papuoš ir Savivaldybės administracijos pastato erdves.
Klajojo po Viekšnius
Pirmiausia dalyviams buvo suteikta galimybė paklajoti po Viekšnius, garsėjančius savo istorine praeitimi, turinčius bent keletą muziejų, nemažai saugomų kultūros vertybių. Dalis fotografų patraukė į senąsias miesto kapines, kuriose palaidota nemažai žinomų žmonių, išlikę dar XIX a. statyti paminklai. Vėliau kiti susidomėjo žydų kapinėmis, kur tebestovi senieji akmeniniai paminklai su juose iškaltomis čia palaidotųjų pavardėmis.
Kita dalis nuskubėjo fotografuoti senojo Viekšnių vandens malūno, dėl kurio ateities šiuo metu vyksta pasitarimai, svarstymai. Kol kas malūnas priklauso privatiems savininkams, tačiau svarstoma galimybė jame įrengti muziejų. Dėmesį traukė Aleksandro Griškevičiaus, aviacijos Lietuvoje pradininko, memorialinis muziejus, Viekšnių vaistinės muziejus, Biržiškų namai, Vytauto Didžiojo paminklas ir dar teberemontuojama, pastoliuose paskendusi Viekšnių Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia.
Kopė į piliakalnį
Iš Viekšnių plenero dalyviai pasuko Gyvolių piliakalnio link. Čia fotografai stengėsi įamžinti piliakalnio ir jo apylinkių grožį, gamtą. Pasak K. Končiutės-Mačiulienės, menininkai turi savitą matymą, tad kiekvienas fotografas rinkosi jam įdomų fotografavimo tašką.
Lankėsi dvaruose
Neseniai renovuoto Pavirvytės dvaro savininkas Antanas Naujokas kvietė apžiūrėti dvarą, pasakojo apie jau atliktus ir dar numatomus atlikti darbus. Plenero dalyvius džiugino atgimusio dvaro vaizdas, gražėjanti aplinka.
Visai kitokį vaizdą fotografai pamatė Plinkšėse. Čia buvęs didingas dvaras apleistas, griūvantis, tad norėjosi įamžinti fotografijose, kas dar išlikę. Pasak fotografų, graudu žiūrėti į nykstančius pastatus ir lieka tik apgailestauti, kad šį dvarą įsigiję savininkai visiškai nesirūpina įgytu turtu.
Domėjosi bažnyčiomis
Važiuojant Pievėnų link, autobusas stabtelėjo Tučiuose, prie senųjų kaimo kapelių, kuriuose dar išlikę keletas paminklų, koplytėlė.
Pievėnuose fotografai pasklido po Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčios šventorių, fotografuodami pačią bažnyčią, varpinę, koplytėlę, kryžius ir paminklus.
Taip pat įamžinta ir Rubikų Šv. Roko bažnyčia, paskendusi tarp didžiulių medžių ir laukianti Šv. Roko atlaidų.
Plenero metu aplankyta tik maža rajono dalis, tad fotografai dar turi kur nuvažiuoti, pamatyti ir užfiksuoti.
Gajutė ABELKIENĖ
Autorės nuotrauka