„Šiandien Jūs nepamatysite nei Šiaulių miesto katedros, nei Auksinio berniuko ir kitų istorinių miesto objektų. Šiandien Jūs sužinosite kaip Šiauliai iš socialistinės visuomenės virto laukine kapitalistine“. – ekskursijos „Pietinia kronikas gyvai“ pradžioje vykstant autobusu iš centrinės miesto dalies į pietinę prabyla gidas. Ši ekskursija – tai ne tik intriguojantys žodžiai. Ši ekskursija – tai, ko Šiauliuose dar nebuvo galima patirti.
Ekskursijos maršrutą palaimino autorius
Šiaulių turizmo informacijos centras (TIC) nuolat reaguoja į miesto aktualijas, naujienas. Šiauliečio Rimanto Kmitos romano „Pietinia kronikos“ tapimas kultiniu buvo vienas tų įvykių, į kurį įstaiga negalėjo nereaguoti. Knygos autorius Šiaulių TIC iniciatyvą kurti ekskursiją, remiantis knygos siužetu, priėmė itin geranoriškai.
„Iniciatyva kurti ekskursiją knygos („Pietinia kronikos“, – aut. past.) motyvais mane maloniai nustebino ir įtraukė. Suprantu, kad niekas nesitikėjo, kad tokioje miesto dalyje kaip pietinis ekskursija apskritai yra galima, bet ekskursija parodė kitaip“, – pripažįsta romano autorius. Taip bendradarbiaujant su Šiaulių miesto gidais gimė ekskursija pagal R. Kmitos romaną „Pietinia kronikos“.
Knygos motyvai įgauna naujus atspalvius
Pagal romaną parinktos vietos ekskursijoje pristatomos, sujungiant knygos siužetą bei gido Alfonso Zaleskio parengtus pasakojimus apie tikrąją pietinio miesto mikrorajono istoriją, atskleidžia sporto, kultūros ir kasdieninio gyvenimo vaizdus Šiaulių pietinėje dalyje. Ekskursija parodo, jog pietinis tai ne tik geografinis mikrorajono pavadinimas, bet visas kultūrinis reiškinys, tam tikra gyvenimo stilius, filosofija, susiformavusi laiko tėkmėje.
Ekskursijos metu gido pasakojimas ir skaitomos knygos ištraukos nejučia nukelia į tuos laikus, kai Šiauliuose gimė BIX‘ai, GIN‘GAS, jaunuoliai gatvėmis vaikščiojo vilkėdami sportinėmis kelnėmis, o į Latviją buvo vykstama pilnais krepšiais. Dalyvaudamas ekskursijoje, atrodo, nesunkiai gali išgirsti ne tik skambančią roko muziką, dėl kurios Šiauliai vadinti roko sostine, bet ir nepailstančią siuvimo, ir mezgimo mašinų simfoniją. Kiekviena ekskursija dėl pačių dalyvių įgauna vis kitokį emocinį atspalvį.
„Ekskursijoje dalyvaujantys žmonės ne tik klausosi gido pasakojimo bei knygos ištraukų, bet ir patys prisimena tą Šiauliams svarbų laikotarpį, dalinasi gyvais prisiminimais. Jais dalinasi tiek gimę ir augę Šiauliuose, tiek čia viešėję“, – sako gidas A. Zaleskis. Be A. Zaleskio, šią ekskursiją veda ir gidas, filosofas Aivaras Rusevičius.
„Bet kuri vieta gali turistams tapti patraukli“
Žinia apie naują ekskursiją nuo pirmųjų akimirkų sulaukė ne tik šiauliečių, bet ir miesto svečių ar tiesiog R. Kmitos gerbėjų didžiulio dėmesio. Tokia ekskursija, kai maršrutas kurtas, remiantis knygos motyvais, – Šiauliuose pirmoji ir viena iš nedaugelio, kai aktyviai įsitraukia ir patys ekskursantai.
Romano autorius R. Kmita, vertindamas žmonių susidomėjimą knyga bei ekskursija mano, kad turistams patraukli gali tapti bet kuri vieta.
„Kiekviena vieta turi savo istoriją ir savo veidą, tik reikia mokėti apie tai papasakoti“, – sako R. Kmita.
Šiaulių turizmo informacijos centras