Kaišiadorių savivaldybės viešosios bibliotekos skaitytojai 1310 kg sveriančius kompiuterių monitorius bei televizorius iškeitė į naujas knygas už 500 EUR. Iš viso Kaišiadorių gyventojai per 3 mėn. saugiai atsikratė 1710 kg elektronikos atliekų ir surinko didžiausią elektronikos atliekų kiekį iš visų šalies bibliotekų, dalyvaujančių Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) iki metų pabaigos organizuojamame projekte „Atsakingas skaitytojas“.
EPA direktorius Linas Ivanauskas džiaugiasi, kad bibliotekų lankytojai yra suinteresuoti tiek atsakingu elektronikos rūšiavimu, tiek galimybe prisidėti prie bibliotekos knygų asortimento pildymo. „Skaitytojai nebenaudojamus smulkiuosius elektroninius įrenginius (virdulius, telefonus, barzdaskutes, baterijas ir t. t.) nešė į bibliotekas ir paliko atsakingam sutvarkymui. Tiesa, skaitytojai taip pat galėjo užsisakyti, kad iš jų namų EPA surinkėjai nemokamai išvežtų ir stambiąsias elektronikos atliekas, tokias kaip nebenaudojamus šaldytuvus, skalbykles, kaitlentes ir kt. elektronikos prietaisus. Iš viso per 3 mėn. buvo surinkta daugiau nei 7 tonos elektronikos atliekų. Kviesdami dalyvauti šiame projekte norėjome atkreipti gyventojų dėmesį į būtinybę tinkamai atsikratyti elektronikos atliekų ir tam sudarėme itin patogias galimybes, kuriomis, kaip matome, gyventojai naudojasi vis dažniau“, – pasakoja L. Ivanauskas.
Pasak pirmąją vietą projekte užėmusios Kaišiadorių savivaldybės viešosios bibliotekos pavaduotojos Onos Tomkuvienės, bibliotekoje vidutiniškai vienas skaitytojas apsilanko 1–2 kartus per mėnesį, o per metus perskaito apie 20 knygų. Nors dalis skaitytojų renkasi knygas apie psichologiją, sveikatą ar istoriją, populiarumu nepralenkiama yra grožinė literatūra. „Bibliotekos skaitytojai nuolat teiraujasi apie naujausius romanus. Deja, bibliotekai ne visada pavyksta įsigyti visų ką tik išleistų romanų. Tokie projektai ne tik skatina gyventojų sąmoningumą saugiai bei tinkamai rūšiuoti elektronikos atliekas, bet tuo pačiu leidžia patiems skaitytojams prisidėti prie bibliotekos lentynų papildymo jų pageidaujamomis knygomis“, – pasakoja O. Tomkuvienė. Pageidaujamų knygų sąrašas sudarytas iš įvairios tematikos romanų: nuo modernios klasikos, kaip J. Fellowes „Belgravija“ ar detektyvinių romanų, kaip J. Barnes „Flobero papūga“ iki romantinę istoriją pasakojančios populiarios autorės S. Montefiore romano „Madona čigonė“ t. t.
L. Ivanauskas teigia, kad nebenaudojamą elektroniką reikia išmesti tik tam skirtose vietose. „Nors pati elektronika nėra pavojinga, tačiau tapusi atlieka ir irdama nesaugioje vietoje neišvengiamai sukelia žalos. Įrenginiuose yra sunkiųjų metalų – gyvsidabrio, švino, chromo ar freono dujų ir t. t. Nuodingos medžiagos prasiskverbia į gruntą, iš kurio jos per vandenį sugrįžta žmonėms, augalijai bei gyvūnams“, – teigia EPA direktorius.
Gyventojai, kurių lankomos bibliotekos nedalyvauja projekte „Atsakingas skaitytojas“, smulkiąją elektroniką gali išmesti į specialiai tam skirtus konteinerius prekybos centruose – jų EPA visoje Lietuvoje yra pastačiusi daugiau nei 4 tūkst. Artimiausius elektronikos atliekų surinkimo taškus galima atrasti, naudojant nemokamą išmaniąją programėlę „Rūšiuoklis“ arba EPA internetiniame tinklalapyje http://epa.lt/elektronikos-atlieku-surinkimas.
Tuo tarpu stambiųjų elektronikos atliekų, pvz., šaldytuvų, šaldiklių, televizorių ir pan., galima atsisakyti, iškviečiant EPA atliekų surinkėjus. Jie stambiąsias elektronikos atliekas išveža nemokamai, tereikia iškvietimą užregistruoti paskambinus telefonu 8 695 55 111 arba užpildžius formą internete adresu http://epa.lt/surinkimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad nemokamai iš namų išvežamos pilnos komplektacijos stambiosios elektronikos atliekos.