Penktadienį Mažeikių rajono savivaldybės taryba pirmajame šių metų posėdyje svarstė 36 klausimus. Pristatytas šių metų biudžeto projektas, kuris bus dar bus svarstomas komitetuose ir tvirtinamas vasario mėnesį. Priimtas sprendimas dėl Mažeikių rajono garbės piliečio vardo suteikimo. Patvirtintos įvairios programos ir ataskaitos bei pakeitimai, kurie turėjo būti padaryti dėl teisės aktų naujovių. Išklausyta Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato informacija apie numatomus pokyčius komisariato veikloje 2016 metais, kuriai skirta bene daugiausia politikų dėmesio.
Informavo apie pasikeitimus
Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Remigijus Rudminas, prieš pradėdamas kalbėti apie numatomus pasikeitimus, pademonstravo vaizdo filmą, kuriame atsispindėjo, kokias perspektyvas policijos sistemoje mato Policijos depertamentas, ko siekiama.
Pasak R. Rudmino, kai kurie pakeitimai policijos sistemoje jau yra nuo praėjusių metų sausio 1 d.: „Kriminalinė policija tiria sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, dabar vyksta centralizuotas tyrimas mūsų komisariate. Įkurti struktūrizuoti padaliniai: Organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyrius, Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyrius ir Nusikaltymų tyrimo skyrius, kurie tiria nusikalstamas veikas visoje apskrityje, todėl dalis mūsų darbuotojų, kurie dirbo ar tai Mažeikiuose, ar Akmenėje, ar Kelmėje, praėję atrankas gavo galimybę dirbti Telšių apskrities VPK centriniuose padaliniuose. Kai kurias centrinių padalinių darbo vietas laikome nuotolinėse darbo vietose, taip pat ir Mažeikiuose. Mūsų tikslas yra tai, kad žmonių, kurie dirba, ypač centriniuose padaliniuose, tiria sunkius nusikaltimus, kvalifikacija tobulėtų ir nebūtų kažkokių paprotinių principų, o jų rezultatai būtų žymiai geresni profesionalumo prasme, kad nusikalstamos veikos būtų ištirtos kuo greičiau ir greičiau pasiekti rezultatai.“
Telšių apskrities VPK viršininko teigimu, nuo vasario 1 d. naikinami operatyvaus valdymo padaliniai ir svarbiausias klausimas yra, ar blogai, kad jie sunaikinami, ar gerai, kam tos funkcijos perduodamos ir pan.: „Iš pristatymo turbūt matėte, kad buvo užsiminta, jog Vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyrius jau keletą mėnesių valdo pajėgas visoje apskrityje ir perteklinės pareigybės, kurios faktiškai nebepriiminėja jokių sprendimų, visiškai nereikalingos. Manau, kad gal netrukus kaip užsienio valstybėse Bendrasis pagalbos centras policines pajėgas turėtų nukreipti tiesiogiai.“
R. Rudminas Savivaldybės tarybai dėkojo už kasmet tvirtinamas prevencines programas ir skiriamas lėšas. Pasak viršininko, komisariatas dalyvauja tų prevencinių priemonių įgyvendinime ir visos skiriamos lėšos panaudojamos būtent tam: „Buvo klausiama, ar tie pinigai visi liks Mažeikiuose. Be abejo, nesame nukreipę lėšų niekur kitur. Už programų vykdymą atsakingas Mažeikių rajono policijos komisiariatas ir bendrai su bendruomene siekia tų programų tikslų.
Kėlė klausimus
Tarybos narė Laima Nagienė, nusivylusi pristatymu, akcentavo, jog norėjo matyti visą struktūrą, tačiau to pasigedo, taip pat, pasak jos, neaišku, kiek žmonių iš Mažeikių dirba apskrityje, kokios funkcijos pereina į apskritį ir kiek lieka darbuotojų čia: „Pagaliau jie irgi žmonės. Kitas momentas, jūsų pristatyme buvo kalbama apie elektroninį aptarnavimą, mes kaip institucija tai irgi akcentuojame, bet gerai žinome, kad be žmogaus to nebus. Kokia bebūtų sistema, visus tuos darbus turi atlikti žmonės. Kiek pertvarka paliečia būtent mūsų rajono žmonių ir kiek lieka nuotolinėse vietose? Kas numatoma daryti su mūsų pastatais, nes pastatas ganėtinai didelis? Kaip yra dėl kamerų stebėjimo finansavimo? Ar viskas atiteks tik Savivaldybei? Ar policija visiškai nusišalins? Vis tik kameros – prevencinis darbas. Ir dėl apylinkių inspektorių, nes vakar kalbantis su seniūnais, kai kurie nusiskundė, ypač didžiųjų seniūnijų – Sedos ir Viekšnių.“
Darbuotojų nesumažėjo
Atsakydamas į Tarybos narės klausimus, R. Rudminas tvirtino, jog visos struktūros nepristatė, nes nėra prasmės – šiuo metu beveik niekas nesikeičia: „Vyriausiojo policijos komisariato struktūriniai padaliniai egzistuoja jau visus metus. Pakeitimų nėra išskyrus operatyvaus valdymo padalinių funkcijų perdavimą Vyriausiajam policijos komisariatui. Pristatyme akcentuotas Viešosios ir Kriminalinės policijos sujungimas yra tik mintys, kurios būtų įgyvendintos, tikėtina, per šiuos metus, tik išdiskutavus tiek su policine visuomene, tiek su socialiniais partneriais ir pan., bet niekas šiuo metu nekalba apie Kriminalinės ar Viešosios policijos darbuotojų, taip pat ir apylinkės inspektorių skaičiaus mažinimą rajonų teritorijose. Galbūt jūs supratote, kad mes reformuojame visą komisariatą, keičiame kardinaliai viską. Paskutiniu metu tai yra tik operatyvaus valdymo padalinių pertvarka. Organizacinių padalinių, kurie faktiškai nesisieja su policine veikla, tai yra aptarnavimo pareigybės, jos nuo sausio 1 d. taip pat perkeltos į VPK arba optimizuojant panaikintos. Iš policijos pareigūnų nė vieno neišsiuntėme į gatvę, neišvarėme iš policinės bendruomenės, kas norėjo, liko dirbti toliau.“
Domino viešojo administravimo klausimai
Tarybos narį Sigitą Kaktį domino viešojo administravimo klausimai. Pasak jo, Savivaldybė, turėdama savo nedidelį padalinį, dalyvauja šitoje veikloje ir yra tuo atveju kaip administracinės veiklos subjektas, taiko tam tikras nuobaudas: „Kaip jūs komentuotumėte šitą padėtį, kokius sąveikos mechanizmus matytumėte, ką reikėtų tobulinti arba iš viso, kokį vaidmenį vaidina Savivaldybės šita veikla? Kitas dalykas, kad neapsieinama ir reikėtų skatinti gyventojų dalyvavimą, tiek žinojimą visų reikalų, tiek pilietiškai aktyvių žmonių, kad jie laiku ir teisingai informuotų apie įvykius, nepalankius reiškinius. Tas visuomenės dalyvavimas kituose kraštuose nulemia ir pačios policijos sėkmę, operatyvumą. Kaip jūs pagerintumėte sąveikos mechanizmus ir tobulintumėte žmonių norą informuoti apie vieni kitus, ką siūlytumėte?“
Nenaudojami suteikiami instrumentai
Pasak R. Rudmino, būtina atsižvelgti, kad balandžio 1 d. įsigalioja Administracinių nusižengimų kodeksas su daugybe pakeitimų: „Galime sakyti, jog tai naujas teisės aktas, kur, matyt, laukia tiek policijos, tiek savivaldos, tiek kitų institucijų naujo požiūrio į administracinius teisės pažeidimus. Dabartiniu metu, kaip pastebime apskrityje, rajonuose, ten, kur gali surašyti administracinės teisės pažeidimų protokolus, išaiškinti pažeidimus, ne visais atvejais įgalioti asmenys, tarp jų ir savivaldybių institucijų atskiri pareigūnai, darbuotojai ar valstybės tarnautojai, taiko baudimo principą arba nenaudojami suteikiami instrumentai. Kokios priežastys? Matyt, dar įsivaizduoja policiją kaip represinę struktūrą, kuri turėtų bausti žmones. Manome, tiek vaikų teisių apsaugos tarnybos, tiek seniūnai už atskirus pažeidimus, kas yra numatyta ir Administracinės teisės pažeidimų kodekse, ir naujajame Administracinių nusižengimų kodekse, turėtų naudotis tais instrumentais, kurie suteikiami ir kitoms institucijoms.“
Galimybės neišnaudotos
Telšių apskrities VPK viršininkas tvirtino, jog kiekvienas komisariatas bando visuomenę skatinti, kad ji būtų kuo aktyvesnė: „Daugybė gerų pavyzdžių yra iš mūsų apskrities, kada visuomenė tiesiog netikėtai praneša apie tuos atvejus, apie kuriuos mes negalime pasakyti viešai, atsiklausiame pranešusių žmonių, ar jie norėtų, kad paviešintume, tad žiniasklaidoje retkarčiais matome žmonių aktyvumo pavyzdžius, kada jie ne tik praneša apie tam tikrą teisės pažeidimą, bet ir imasi veiksmų, sulaikant pažeidėjus ir taip išvengiant sunkių pasekmių. Vien pranešimų apie neblaivius vairuotojus Mažeikiuose per praėjusius metus buvo ne vienas, kada mato tiesiogiai, kad daromas Kelių eismo taisyklių pažeidimas ar gali sukelti grėsmę eismo saugumui ir turėti sunkių pasekmių. Komisariatai kiekvieną žmogų įvertina, pasikviečia, įteikia dovanėlę. Tai individualus skatinimas, kuris taikomas rajono gyventojams, kad prisidėtų prie viešosios tvarkos palaikymo ir saugios aplinkos sukūrimo.“
R. Rudmino nuomone, darbo su bendruomene galimybės neišnaudotos, nors vyksta susitikimai, aptarimai, tačiau dar tebegyvuoja pasyvus bendruomenės požiūris į atskirus pažeidimus, kurie po to perauga į sunkius nusikaltimus: „Viena iš tokių sričių yra smurtas artimoje aplinkoje, kur bendruomenės pagalba labai svarbi. Negalime prie kiekvienos šeimos po policininką pristatyti ir ne kiekvieną situaciją gali žinoti seniūnas ar kitas pareigūnas. Manau, kad Savivaldybės taryba turi taip pat galimybę prisidėti prie to, kad bendruomenę galėtume kurti saugesnę priimant tam tikrus sprendimus.“