Savivaldybė galės kontroliuoti ir išvežamų atliekų kiekius, ir tą ketvirtadalį visų teršėjų, kurie iki šiol visai nebuvo sudarę sutarčių už atliekų išvežimą ir šiukšlino kitų sąskaita. Pavyzdžiui, tik apie pusė sodininkų bendrijų naudojasi mišrių komunalinių atliekų išvežimo paslauga ir yra sudarę individualias sutartis su vežėjais. Iki šiol galiojanti atliekų tvarkymo sistema neužtikrina pakankamos kontrolės ir savivaldybė neturi duomenų apie dabartinių atliekų vežėjų sutartis su administratoriais, bendrijomis ir kt. Pagal naująją tvarką mišrių komunalinių atliekų vežėjas (daugiausia – 5 vežėjai) sudarytų sutartis su savivaldybe, o ne su gyventojais. Rinkliava būtų renkama į savivaldybės biudžetą. Mokėjimo pranešimus atliekų turėtojai gautų ne iš pastato administratoriaus ar bendrijos, o tiesiogiai iš savivaldybės. Savivaldybė turės visišką kontrolę ir tikslius skaičius, todėl vilniečiai nemokės „už orą“ – atliekos bus sveriamos kiekviename maršrute, duomenys bus kaupiami ir analizuojami.
Rinkliava būtų nustatyta visoms įmonėms ir gyventojams, Vilniaus teritorijoje nuosavybės teise valdantiems nekilnojamąjį turtą pagal Gyventojų ir Nekilnojamojo turto registrų duomenis. Yra numatyta 15 skirtingų rinkliavos dydžių: daugiabučiams ir individualiems namams, viešbučiams, gydymo, maitinimo bei kt. įstaigoms, sodininkų bendrijoms, nes kiekvieno jų veikla, turinti įtakos atliekų susidarymui, yra labai skirtinga, susidaro skirtingos jų aptarnavimo sąnaudos.
„Atliekų tvarkymo sistemos administravimas taps skaidresnis, efektyvesnis ir racionalesnis. Rinkliavos apskaita ir surinkimo kontrole užsiims naujoji savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, kuri taip pat pasirūpins nepriemokų išieškojimu ir permokų grąžinimu. Iš savivaldybės surinktų rinkliavos lėšų bus atsiskaitoma su atliekų tvarkytojais. Mokėjimo pranešimus gyventojai ir įmonės gaus ne iš pastato administratoriaus, o iš savivaldybės“, – naujosios sistemos privalumus vardija atliekų tvarkymo klausimus kuruojantis vicemeras Linas Kvedaravičius.
Galutinė atliekų tvarkymo kaina (rinkliavos dydžiai) gyventojams paaiškės ir vietinė rinkliava bus pradėta taikyti, įvykus mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo viešajam konkursui, nustačius konkurso laimėtoją, surinkimo-vežimo paslaugų kainą.
Primename, kad savivaldybė įgyvendina Vyriausybės šiemet patvirtintų ir Aplinkos ministerijos parengtų naujų Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą taisyklių reikalavimus.
Vilniaus miesto savivaldybės Rinkodaros ir komunikacijos skyriaus informacija